28 Σεπτεμβρίου 2011

ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Ν.Ο.ΚΑΤ. ΣΤΟΥΣ 19ους ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑΣ «ΡΕΓΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ 2011»

Με μεγάλη επιτυχία τόσο από πλευράς διοργάνωσης όσο και από αριθμό συμμετοχών, πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 24 και 25 Σεπτεμβρίου οι Διεθνείς Αγώνες «Ρεγκάτα Μεγάλου Αλεξάνδρου 2011» που διοργάνωσε και φέτος ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, όπου συμμετείχαν 218 πληρώματα από Βαλκανικές χώρες.

Από τον Ναυτικό Όμιλο Κατερίνης συμμετείχαν 12 αθλητές σε 7 αγωνίσματα αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις αφού σχεδόν στο σύνολό τους κατάφεραν να προκριθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους όπου και κατέκτησαν 1 χρυσό, 3 αργυρά, 1 χάλκινο μετάλλιο, καθώς και μια τέταρτη και μια έκτη θέση.
            Αναλυτικότερα, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι αθλητές Μπικογιάννης Στέργιος και Παπαθανασίου Παναγιώτης στο διπλό σκιφ παίδων 12-14 ετών πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ενώ αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι αργυροί βαλκανιονίκες Μπικογιάννης Γιάννης και Ζέρβας Ειρηναίος που αν και παίδες αγωνίστηκαν στη δίκωπο εφήβων και τερμάτισαν δεύτεροι στην πολύ δυνατή κούρσα του τελικού, πίσω από τους 3ους Παγκόσμιους Πρωταθλητές από το Βόλο. Επίσης ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν και οι αδελφές  Δέσποινα και Κατερίνα Νικολαΐδου στο διπλό σκιφ γυναικών, καθώς και οι αθλητές Κακούρης Νίκος και Ρετζούλης Σωτήρης που ενθουσίασαν με την εμφάνισή τους στον τελικό του διπλού σκιφ παίδων.
Πολύ καλή η εμφάνιση του «νεοφώτιστου» Ράπτη Νίκου που στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνες, κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο σκιφ παίδων 12-14 ετών  και της Νικολαΐδου Δέσποινας που τερμάτισε τέταρτη στον τελικό του σκιφ γυναικών καθώς και του Κουνατίδη Δημήτρη που κάνοντας μια πολύ δυνατή προκριματική κούρσα κατάφερε να περάσει στον τελικό του σκιφ παίδων όπου και τερμάτισε έκτος, .ενώ οι αθλητές Καραμήτρος Θωμάς και Τσολόπουλος Αλέξανδρος αγωνίστηκαν στο διπλό σκιφ παίδων όπου τερματίζοντας πέμπτοι στον προκριματικό δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό του αγωνίσματός τους.